00%
دسته بندی : علمی

مالیک اسید یا جوهر سیب

مالیک اسید یا جوهر سیب

کاربرد اسید مالیک در صنایع غذایی

این اسید از نظر طعم شبیه به اسید سیتریک است و به عنوان یک طعم دهنده آنتی اکسیدان، یک عامل بافرساز و یک ماده شلات کننده در صنایع غذایی استفاده می شود.

این ماده به صورت سینرژیک با آنتی اکسیدانها برای جلوگیری از سفت شدن چربی ها و روغن ها استفاده می شود. بنابراین مصرف مقدار کم اسید مالیک در تهیه سس مایونز و سس های سالاد نه تنها عمر مفید این محصولات غذایی را طولانی تر می کند بلکه طعمی دلپذیر و کمی ترش به آنها می بخشد.

فواید اسید مالیک برای سلامتی

این اسید در بدن انسان حین تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی بطور طبیعی تولید می شود و برای بهره مندی از تاثیرات مفید آن، مکمل اسید مالیک نیز تولید شده و در بازار موجود است. برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف این مکمل می تواند به برخی افراد در شرایط خاص کمک کرده و کیفیت زندگی آنها را بالا ببرد. در ادامه مقاله برخی از خواص این اسید برای بهبود وضعیت سلامت افراد شرح داده شده است:

اسید مالیک برای مراقبت از پوست

اسید مالیک هنگام استعمال بر روی پوست می تواند علائم پیری را از بین برده، سلولهای مرده را حذف کرده و پوست را آبرسانی کند. این ماده ممکن است با افزایش تولید کلاژن روند پیری پوست را معکوس کند.

اسید مالیک برای تقویت عملکرد فیزیکی

این اسید برای تقویت عملکرد ورزشی توسط افراد ورزشکار مصرف می شود. این ماده معمولا برای جذب بهتر کراتین مصرف می شود ولی خود اسید مالیک نیز می توان باعث افزایش تولید انرژی، افزایش استقامت و کاهش خستگی در طول تمرینات ورزشی شود.

اسید مالیک برای درمان سنگ کلیه

این اسید پیش ساز سیترات است، ماده ای که بنظر می رسد از اتصال کلسیم به سایر مواد موجود در ادرار که سنگ کلیه را تشکیل می دهند، جلوگیری می کند. سیترات ممکن است با جلوگیری از چسبیدن ترکیبات مختلف موجود در ادرار از بزرگتر شدن کریستال ها نیز جلوگیری کند. همچنین ممکن است اسید مالیک با افزایش pH ادرار از تشکیل سنگ های کلیوی جلوگیری کند.

مالیک اسید برای بهبود بیماری فیبرومیالژیا

یک مطالعه مقدماتی که در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف اسید مالیک به همراه منیزیم به کاهش درد و حساسیت در افراد مبتلا به فیبرومیالژیاکمک می کند ولی برای اثبات این اثر مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

کاربرد اسید مالیک برای رفع خشکی دهان

خشکی دهان وضعیت آزاردهنده ای است که به دلایل مختلف از جمله ترس ممکن است رخ دهد. استفاده از اسپری اسید مالیک یک درصد خوراکی به عنوان یک راه درمانی علائم خشکی دهان را بهبود بخشیده و سرعت جریان بزاق را افزایش می دهند.

کاربرد اسید مالیک در صنایع داروسازی

این اسید در چرخه های متابولیکی در بدن انسان، حیوانات و گیاهان تولید می شود و در تولید انرژی سلولی و ایجاد ساختار کربنی برای تشکیل آمینواسیدها نقش دارد. بدن انسان بطور روزانه مقدار نسبتا زیادی از این اسید را تولید و تجزیه می کند. در فرمولاسیون دارویی اسید مالیک به عنوان یک ماده شیمیایی همه کاره استفاده می شود.

این ماده برای تولید شربت های سینه، پودرهای جوشان، خمیردندان، دهانشویه و تهیه محصولات مراقبت از پوست برای جوانسازی و بهبود مشکلات پوستی کاربرد دارد.

دوز مناسب برای مصرف روزانه اسید مالیک به عوامل مختلفی از جمله سن، وضعیت سلامتی و بسیاری از شرایط دیگر بستگی دارد ولی در حال حاضر اطلاعات کافی برای تعیین دوز استاندارد این ماده وجود ندارد.

اگرچه اسید مالیک بطورکلی ایمن در نظر گرفته می شود ولی از جمله عوارض مصرف زیاد آن می توان به سردرد، اسهال، تهوع و واکنش های آلرژیک اشاره کرد.

 

اسید مالیک خوراکی

همه میوه ها (و بسیاری از سبزیجات) حاوی اسید مالیک هستند. در یک تجزیه و تحلیل مشخص شد مرکبات ارگانیک دارای اسید مالیک بیشتری در مقایسه با همتایان معمولی بود.

از آنجایی که اسید مالیک دارای خواص ضد میکروبی است، نگهدارنده رایج مواد غذایی است. این ترکیب برای افزایش ماندگاری و اسیدیته به سس مایونز و سس سالاد و آب نبات های فوق ترش اضافه می شود.

اسید مالیک خوراکی همچنین برای افزودن طعم بیشتر به نوشیدنی های کم کالری اضافه می شود و در مکمل های مواد معدنی فراهمی زیستی را افزایش می دهد.

هم در گیاهان و هم در حیوانات، اسید مالیک در چرخه کربس که کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها را به انرژی و آب قابل استفاده تبدیل می کند، سرعت متابولیسم را افزایش می دهد. بدون اسید مالیک کافی، فعالیت چرخه کربس متوقف می شود و بدن اثرات آن را به شکل خستگی احساس می کند.

بسیاری از بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، اختلالی که باعث درد و خستگی عضلانی می شود، تسکین کوتاه مدتی را با اسید مالیک مکمل تجربه می کنند. مدیریت درد ممکن است در دو روز یا کمتر پس از رژیم حاوی اسید مالیک شروع شود. ورزشکاران زمانی که مکمل‌های اسید مالیک را استفاده می کنند عملکرد ورزشی آنها بهبود می یابد.

اسید مالیک صنعتی

اسید در صنایع مختلفی استفاده می شود به عنوان مثال یک افزودنی در دهانشویه و خمیر دندان است زیرا تولید بزاق را افزایش می دهد. بزاق باکتری های دهان را از بین می برد و محیط اسیدی که هنگام ورود اسید مالیک به دهان ایجاد می شود به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند و به کشتن باکتری های باقی مانده کمک می کند.

اسید مالیک یک اسید ساز ترجیحی برای نوشیدنی‌های بدون گاز (نوشیدنی‌های میوه‌ ای، شهد، چای سرد، نوشیدنی‌های ورزشی، آب‌ میوه‌های غنی ‌شده با کلسیم) است، زیرا طعم میوه‌ها را افزایش می ‌دهد، ثبات pH را بهبود می ‌بخشد و مزه شیرین ‌کننده‌های مصنوعی و برخی نمک‌ها را می‌ پوشاند.

اسید مالیک به آب نبات های سفت، نرم، قرص های بدون قند و همچنین آدامس ترشی جذابی می دهد. حلالیت بالای مالیک اسید اجازه می دهد تا با شیرینی ها به خوبی مخلوط شود. افزودن اسیدها در پایان فرآیند تولید آب نبات، وارونگی قند را به حداقل می رساند.

اسید مالیک شدت ترشی را افزایش می دهد و طعم میوه ها را افزایش می دهد. این ماده دارای نقطه ذوب کمتری نسبت به سایر اسیدهای غذایی است، به این معنی که می توان آن را بدون آب اضافه در آب نبات های سخت مذاب وارد کرد. با کمتر شدن سطح رطوبت اولیه در آب نبات سخت، ماندگاری افزایش می یابد.

در آگار، ژلاتین یا آب نبات های مبتنی بر پکتین مانند ژله ها و صمغ ها، اسید مالیک برای دستیابی به طعم طبیعی میوه، ژل شدن یکنواخت و کنترل شده و شفافیت خوب محصول استفاده می شود.

اسید مالیک چینی

اسید مالیک چینی یکی از انواع اسید مالیک موجود در بازار است که شما می توانید آن را با گریدهای مختلف تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید

طرز تهیه اسید مالیک

تولید تجاری اسید مالیک شامل هیدراتاسیون انیدرید مالئیک (از اکسیداسیون بنزن یا بوتان) تحت فشار و دمای بالا است که ترکیبی از راسمیک اسید d- و l-مالیک را تولید می کند. یک روش جایگزین برای سنتز اسید مالیک با استفاده از آنزیم فومارات هیدراتاز یا سلول‌ های ساکارومایسس سرویزیه حاوی ژن فومارات هیدراتاز برای کاتالیز کردن تبدیل فومارات به مالات است. جدیدترین روش سنتز اسید مالیک توسط هیدرولیز اسیدی پلی (β-l-مالیک اسید) (PMA) است که به طور متابولیکی توسط میکروب هایی مانند Aureobasidium pullulans سنتز می شود.

 قرص اسید مالیک

اسید مالیک به دلیل خواص مختلفی که برای سلامتی ارائه می دهد به صورت قرص نیز در دسترس است و برای شرایط مختلف تجویز می شود.

خواص اسید مالیک

برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید مالیک می تواند به کاهش خشکی دهان کمک کند. اسپری حاوی ۱ درصد اسید مالیک باعث بهبود خشکی دهان و افزایش جریان بزاق در افرادی می شود که از خشکی دهان ناشی از داروهای ضد افسردگی رنج می برند.

بر اساس مقاله مجله اندورولوژی در ژانویه ۲۰۱۴، مکمل اسید مالیک ممکن است با افزایش pH ادرار و سطح سیترات به درمان بیماری سنگ کلیه کلسیم کمک کند.

اسید مالیک یک آلفا هیدروکسی اسید (AHA) است که وقتی روی پوست استفاده می شود خاصیت لایه برداری دارد. طبق مطالعه ژانویه ۲۰۱۳ در مجله داروهای پوستی، به نظر می رسد که این ترکیب به رفع ، یک اختلال رنگدانه که باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست، از جمله صورت می شود، کمک می کند.

اسید مالیک اغلب با سیترولین به عنوان یک مکمل ورزشی تولید می شود. از آنجایی که مالات محصول میانی چرخه های انرژی بدن شما است، افزایش سطح آن ممکن است انرژی یا عملکرد ورزشی شما را نیز بهبود بخشد. با اینحال مصرف سیترولین مالات – ترکیبی از اسید مالیک و سیترولین – باعث بهبود ریکاوری عضلات پس از تمرینات مقاومتی نخواهد شد.

اسید مالیک در کدام میوه است

اسید مالیک در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. این اسید در سیب به وفور یافت می شود و به همین دلیل به آن جوهر سیب نیز گفته می شود.

کاربرد مالیک اسید

مالیک اسید کاربردهای مختلفی در بخش های مختلف صنعتی دارد. می توان از این ترکیب در صنعت داروسازی، صنایع غذایی، محصولات مراقبت بهداشتی و غیره استفاده کرد.

اسید مالیک برای پوست

اسید مالیک فواید بسیار زیادی برای پوست دارد. تولید کنندگان محصولات آرایشی از این اسید در بسیاری از محصولات خود استفاده می کنند. اسید مالیک خاصیت لایه برداری دارد و موجب بازسازی پوست می شود. این ترکیب شیمیایی در محصولات آرایشی و بهداشتی فوایدی همچون مرطوب کنندگی، روشن کردن پوست، برطرف کردن لکه و جوان سازی پوست را ارائه می دهد. اسید مالیک همچنین در محصولات آرایشی و بهداشتی برای تنظیم PH نیز کاربرد دارد و با تثبیت PH پوست از خشکی و بروز آکنه جلوگیری می کند. 

اسید مالیک خوراکی

اسید مالیک خوراکی در صنایع غذایی بسیار کاربرد دارد. این اسید را می توانید در محصولاتی مانند نوشیدنی ها، آبنبات ها و بسیاری از محصولات دیگر یافت کنید.