00%
دسته بندی : علمی

خواص گلیسیرین بر پوست و زیبایی

خواص گلیسیرین بر پوست و زیبایی

گلیسیرین به طور طبیعی اگر در محیط آزاد قرار گیرد رطوبت را به خود جذب میکند، به طوری که پس از مدتی مقدار قابل توجهی آب در ظرف حاوی گلیسیرین قابل مشاهده است. پوست انسان نیز به‌ طور طبیعی مواد شیمیایی محلول در آب تولید می‌کند که باعث پر آب ماندن پوست شده و به عنوان عاملهای مرطوب کننده طبیعی شناخته میشوند.
گلیسیرین نیز بسیار شبیه این عامل‌های مرطوب‌کننده طبیعی پوست رفتار میکند، به طوری که رطوبت موجود در محیط را جذب کرده و به پوست برمیگرداتد. در واقع گلیسیرین قدرت حفاظتی پوست را بالا می‌برد، تا بتواند مواد شیمیایی مضر را دفع کند و در عوض میزان بیشتری آب در خود نگه دارد و در نتیجه پوست کمتر خشک می‌شود. برخی از پزشکان بر این باورند گلیسیرین بهترین گزینه برای درمان خشکی پوست محسوب میشود.

خواص گلیسیرین بر پوست و زیبایی بسیار زیاد می باشد همین ویژگی موجب شده است از گلیسیرین در بسیاری از مواد بهداشتی و زیبایی استفاده شود.

خواص گلیسیرین بر پوست و زیبایی

خواص گلیسیرین بر پوست

 • درمان عارضههای پوستی
  از رقیق کردن گلیسرین با گلاب میتوان برای رفع التهاب و قرمزی پوست بهره برد. این ترکیب نه تنها بر روی پوست‌ خشک اثر بخشی مطلوبی داشته بلکه برای پوست‌های چرب نیز قابلیت استفاده دارد زیرا پوست‌های چرب بیشتر مستعد آکنه و کورک اند و محلول گلیسیرین و گلاب تا حد خوبی جلوی ایجاد چنین عارضههایی را میگیرد.
  گلیسیرین به بازسازی و رشد بهتر سلول‌های پوستی کمک میکند. این ترکیب برای درمان برخی بیماریهای پوستی مانند پسوریازیس کاربرد داشته و روند بهبود را سرعت میبخشد. همچنین گلیسیرین با تحریک بافت پوستی به بازسازی و ترمیم خود، زمان بهبود زخم و جراحت‌ را کاهش میدهد. ترک پاشنه پا یکی از مشکلات رایج در میان افراد است که با شست و شوی هر روزه پا و چرب کردن آن با گلیسرین به راحتی قابل درمان میباشد.
 • کمک به سفید شدن پوست
  یکی از راه حلهای طبیعی برای رفع تیرگی پوست دست و آرنج استفاده از مخلوط گلیسرین و گلاب است. این مخلوط حالت کرمی پیدا کرده و با قرار دادن روی پوست، باعث کاهش تولید ملانین میشود و رنگ قسمتهای تیره را روشنتر میکند. در واقع ترکیب گلاب و گلیسیرین رنگبرهای طبیعی شناخته شدهاند که توانایی از بین بردن پوستهای مرده و چربیها را دارد.
 • پاک کنندگی و تقویت پوست
  یک ترکیب طبیعی و مناسب برای تمیز نگهداشتن پوست، گلیسیرین و گلاب است که ضمن خاصیت پاک کنندگی آلودگیهای سطح پوست، به باز شدن منافذ پوستی نیز کمک زیادی میکند.
  این ترکیب علاوه بر حفظ رطوبت ، باعث تقویت و حفظ تعادل pH پوست شده و بدون آنکه پوست را چرب و روغنی کند به شادابی و سلامت پوست کمک کرده و مواد مورد نیاز را به پوست میرساند.

خواص گلیسیرین بر زیبایی

 • تقویت مو
  یکی از مواد ضروری که برای مراقبت و تقویت مو شناخته شده است، گلیسیرین میباشد. گلیسیرین ماده ای سرشار از آنتیآکسیدان است که رطوبت را جذب کرده و با بازگرداندن آن به مو و پوست سر، باعث تقویت و رشد بهتر مو میشود. همچنین گلیسیرین باعث نرم شدن موهای فر و خشک شده و تحریکپذیری مو را کاهش میدهد و از شکنندگی موها و پوسته پوسته شدن پوست سر جلوگیری میکند.
 • نرم و صاف کردن لبها
  گلیسرین میتواند خشکی و ترک و پوسته شدن لب را برطرف کند و با زدودن سلولهای مرده باعث شود رنگ صورتی و طبیعی لب حفظ شود. مرطوب کردن لب با مقدار مساوی گلیسرین و گلاب به صورت روزانه باعث حفظ سلامت لب میشود.

نکاتی پیرامون استفاده از گلیسیرین

 • گلیسیرین همواره قبل از مصرف با آب یا گلاب رقیق شود.
 • گلیسیرین در مقادیر زیاد استفاده نشده و طولانی مدت روی پوست قرار نگیرد.
 • پس از زمان معین، گلیسیرین باید کاملا شسته شود تا به دلیل چسبندگی آن، گرد و غبار را جذب نکند.
 • گلیسیرین تنها مصرف موضعی دارد.